,
دانلود فایل های مورد نیاز رشته ی مهندسی پزشکی
محبوبترین محصولات

اطلاعیه فروشگاه

توجه : 1)در هنگام خرید حتما ایمیل یا شماره تماس را وارد نمایید تا خرید شما کامل شود. 2) در صورت نیاز از تب بالا راهنمای خرید را مطالعه کنید. 3) تلگرام bmesellfile@

پایان نامه سرمایه گذاری

پایان نامه سرمایه گذاری

159 صفحه

-1-مقدمه:

حوزه علم مدیریت مالی با دو بازار ارتباط تنگاتنگ دارد. از یک سو با موضوع سرمایه­گذاری در بازار کالا و خدمات و از سوی دیگر با تأمین منابع مالی سر و کار دارد .

بنابراین مدیران مالی برای ایفای این دو وظیفه همواره در جستجوی ارزان ترین منابع مالی جهت اجرای پر بازده­ترین سرمایه گذاری­ها هستند که به عنوان فرصتهایی جهت رشد و بقای سازمان، نقش مهمی که تعیین موفقیت­های بلند مدت سازمان ایفا می­نماید.

از این رو تصمیم گیری در سرمایه گذاری های بلند مدت (طرحهای سرمایه ای) که بخش مهمی از وظایف مدیران و مدیران مالی می­باشد. باید با دقت و حساسیت بیشتر و با استفاده از روشها و الگوهای مناسب انجام گیرد، تا بتوان با توجه به منابع و اعتبارات محدود مالی در جهت تحقق اهداف و سیاستهای سازمان از آن استفاده بهینه نمود.

1-2-بیان مسئله:

       اهميت سرمايه گذاري به عنوان يکي از متغيرهاي کلان اقتصادي و تاثير همه جانبه آن در راه رشد و پيشرفت اقتصادي يک کشور بر همگان واضح و روشن است.اگر بتوان به درک صحيحي از چگونگي فرايند سرمايه گذاري از ابتدا تا انتها دست يافت کمک شاياني به سياستگذاران کشور در جهت ارائه سياستهاي پولي و مالي مطابق با اصول علمي و پذيرفته شده جهاني و منطبق با شرع مقدس اسلام مي شود. از آنجا که امروزه بانکها اعم از خصوصي يا دولتي يکي از ارکان اصلي ارائه تسهيلات بانکي در زمينه سرمايه گذاري در طرح هاي عمراني، توليدي، صنعتي، خدماتي و...در هر کشوري محسوب مي شوند و اين مساله از ملاک هاي موفقيت يا عدم موفقيت در هر بانکي به حساب مي آيد.پس لازم است با توجه به اهميت سرمايه گذاري و ارزيابي طرح هاي سرمايه گذاري اين طرح ها از تمامي جهات چه از بعد بازاري،فني،مالي و اقتصادي مورد بررسي هاي دقيق و روشن قرار گيرند.چرا که از نقطه نظر بانک طرح يا معامله موضوع اعطاي تسهيلات مي بايست از لحاظ اقتصادي،فني و مالي توجيه پذير باشد و توجيهات مذکور بايستي متضمن سودآوري طرح و عمليات تجاري و امکان اجراي آن در زمان معين بوده، تا اصل وجوه تسهيلات و سود مورد انتظار،طي دوره مشخص قابل برگشت باشد. بررسي طرح يا معامله شايسته است به صورتي انجام شود که امکان نظارت بانک بر چگونگي مصرف وجوه تسهيلات و سرمايه گذاري متقابل متقاضي و بهره برداري از طرح و همچنين برگشت وجوه و سود مورد انتظار وجود داشته باشد.بررسي دقيق و ارزيابي صحيح طرح ها از جانب بانک از آن حيث قابل توجه و داراي اهميت است که ما بايد يادآور اين نکته باشيم که:

اولاً: رسالت سيستم بانکي صرفاً مصرف وجوه و ايجاد درآمد نيست، بلکه رسالت عميق تر سيستم بانکي،ايجاد صنايع جديد و حفظ موجوديت و استقلال صنعتي کشور و شکوفايي و رونق اقتصاد از طريق تامين منابع مالي براي بخش هاي مختلف صنعتي،بازرگاني و خدماتي در جهت نيل به خودکفايي وايجاد بنيان صحيح و سالم اقتصادي و رفع نيازهاي کشور است.

ثانياً:بانک ها وکيل و امين در به کارگيري سپرده هاي مردم هستند و رعايت اصول امانت داري،مسئوليت عظيم شرعي و قانوني را موجب مي شود که بايد صرفه و صلاح امانت گذاري را رعايت نموده،وجوه اماني مردم را به خوبي به کار گيرند،به طوري که هم وجوه،با اطمينان قابل برگشت بوده،هم بيشترين سود را نصيب سرمايه گذار کنند.

ثالثاً:چون بانک ها جزء موسسات دولتي انتفاعي هستند. مي بايد نه تنها هزينه هاي خودشان را تامين کنند بلکه منبع درآمدي براي هزينه هاي عمومي دولت نيز باشند.بنابراين بررسي طرح يا معامله بايد به گونه اي صورت گيرد که سود مورد انتظار حاصل شود و تسهيلات در اموري به مصرف برسد که براي بانک متضمن منفعت و سود مشروع باشد.

 پس با توجه به به اهميت زياد موضوع در اين تحقيق بر آنيم تا حتي المقدور به اين سوالات پاسخ دهيم:

1- آيا رويه موجود در ارزيابي طرح هاي سرمايه گذاري در سيستم بانکي کشور مناسب به نظر مي رسد؟

2- آيا در ارزيابي طرح هاي سرمايه گذاري توجه به بعد فني طرح ارجحيت دارد يا بعد اقتصادي آن؟

3-آيااستاندارد سازي روش هاي ارزيابي طرح ها در سيستم بانکي بر سودآوري بانک ها اثرگذار است؟

1-3- اهميت و ضرورت تحقيق:

سیستم بانکی کشورها واسطه بین سرمایه گذارن و تولید می باشد .در واقع با جمع آوری مقادیر سپرده های مشتریان با تدابیر ویژه ای این منابع مالی به سمت تولید سرازیر می شود .در صورتی که بانک ها نتوانند به وظایف خود به نحوه مطلوبی عمل کنند ،علاوه بر اینکه نمی توانند مثمر ثمر در چرخه تولید باشند ،بلکه می تواند یکی از موانع رشد تولید در کشور باشد.

یکی از روش های که بانک ها می توانند از آن برای هدایت سرمایه ها در جایگاه مناسب خود استفاده کنند ،استفاده از ارزیابی طرح ها توسط کارشناسانی زبده و متخصص می باشد تا با شناسایی درست مصارف پولی از این سرمایه ها به نحوه مطلوبی استفاده نمایند .

به نظر می رسد بررسی موانع ارزیابی طرح ها با توجه به موارد مطرح شده در بالا می تواند یک ضرورت در سیستم بانکی کشور باشد و به دلیل اینکه تا کنون پژوهش های جامعی در این خصوص و با این عنوان انجام نگرفته است،این پژوهش می تواند مفید واقع گردد.

1-4- اهداف تحقيق:

مساله مهم و اساسی در تحقیق حاضر بررسی چگونگی یکسان سازی روش های ارزیابی طرح های سرمایه گذاری در چارچوب یک اصل کلی متناسب با قانون اساسی و دین مبین اسلام با هدف رشد و شکوفایی اقتصادی کشور می باشد.

فلذا با مبنا قرار دادن مساله اصلی تحقیق هدف اصلی اتخاذ روشی واحد در مبحث ارزیابی طرح های سرمایه گذاری در سیستم بانکی است.

اهداف فرعی این تحقیق نیز شامل موارد زیر است:

1-  بررسی موانع و چالش های پیش رو در راه ارزیابی طرح های سرمایه گذاری.

2-  ارائه راهکارهایی جهت مشکلات موجود.

1-5- فرضيات تحقيق:

1-  در شرایط فعلی با فقدان سیستم شناسایی،امکان سنجی و اجرای طرح ها ی سرمایه گذاری تخصیص بهینه منابع بر مبنای اهداف اعطای تسهیلات در بانکداری بدون ربا ممکن نیست.

2-  با استاندارد سازی روش های ارزیابی طرح ها در سیستم بانکی سودآوری بانک ها افزایش و مطالبات معوق کاهش خواهد یافت.

1-6-تعريف اصطلاحات تحقیق:

1-  مطالعات امكان سنجی:

مطالعه امكانسنجي، ارزيابي اوليه اي است كه قبل از اينكه كار واقعي طرح آغازشود، براي افزايش احتمال موفقيت طرح انجام مي شود، اين مطالعه تمامي راه حلهاي ممكن براي مساله را در بر مي گيرد.

2-  طرح (پروژه[1])

به روش خاصی برای نیل به یک هدف معین اشاره می کند که برحسب وسعت عمل و هدف عمل کیفیت آن متفاوت خواهد بود. یک طرح ممکن است یک یا چند هدف داشته باشد. به هر حال طرحی مورد قبول است که فایده ها و هزینه های آن مشخص و انجام آن از لحاظ فنی امکان پذیر باشد.

3-  برنامه[2] :

یک برنامه توسعه ممکن است شامل یک یا چند طرح باشد. هر یک از طرح های تشکیل دهنده یک برنامه باید جداگانه مورد تجزیه و تحلیل واقع شوند و ثابت شود که نسبت به هزینه به فایده هر یک از آنها کمتر از عدد یک می باشد.

4-  هدف[3]:

اصطلاح هدف برای توضیح کالاها و خدماتی که یک طرح یا برنامه معین قادر به تولید آنها می باشد به کار می رود. البته ممکن است یک طرح بیش از یک هدف داشته باشد که به آن طرح چندمنظوره گفته می شود.

5- طرح چند منظوره :

یک طرح یا یک برنامه توسعه، مثل طرح توسعه منابع آب، می تواند چندین فایده مثل تولید برق، قایقرانی، تنظیم جریان آب، کنترل سیل، پرورش ماهی، ایجاد مراکز تفریحی و بهداشتی را توأماً داشته باشد. چنین طرح هایی را طرح چندمنظوره می نامند. دلیل اصلی انتخاب یک طرح چندمنظوره، هدف اولیه آن می باشد. یکی از اهداف اصلی تحلیل هزینه و فایده طرح ها، محاسبه آثار ثانویه و غیرمستقیم طرح می باشد.

6- ارزیابی طرح ها :

ارزیابی طرح ها شامل پنج مرحله می باشد که عبارتند از:

الف)مرحله شناسایی

ب) مرحله فرمول بندی

ج) مرحله ارزیابی

د) مرحله انتخاب

ه)مرحله اجرائی و عملی کردن طرح

الف) مرحله شناسایی[4]

منظور از این مرحله تهیه شناسنامه برای طرح می باشد که شامل موضوع طرح، محل طرح، صاحبان طرح، مشخصات افراد طرح دهنده، خدمتی که طرح می خواهد به جامعه ارائه دهد، سابقه و میزان تحصیلات مدیران طرح، سرمایه طرح و چگونگی تامین سرمایه طرح می باشد.

ب)- مرحله فرمول بندی[5]

در این مرحله طرح را باید فرموله کرد یعنی جریان وجوه نقد را باید مشخص نمود و سپس براساس آن برآورد نمود که چه میزان هزینه و سرمایه مورد نیاز است و آیا دولت در این مورد کمک می کند یا خیر، به عبارت دیگر در این مرحله باید جریان اولیه، جریان عملیاتی و جریان نهایی مشخص شود.

در بعضی از طرح ها عمر طرح نامحدود است اما ارزیاب عمر محدودی برای طرح انتخاب می کند این مرحله بسیار مهم است چرا که ارزیاب را آماده ارزیابی می نماید و در این مرحله است که درآمدها و هزینه ها جداگانه مشخص می شوند.

ج) مرحله ارزیابی[6]

این مرحله براساس مرحله قبلی انجام می شود. برای ارزیابی، اطلاعات مورد نیاز باید در دسترس ارزیاب باشد و همچنین جریانات وجوه نقد نیز باید مشخص شده باشد چنانچه جریانات وجوه نقد خوب و کارشناسانه برآورد نشود در آن صورت موفقیت طرح پایین خواهد آمد. نکته دیگری که در ارزیابی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ملاک و معیاری است که بر طبق آن ارزیابی صورت می گیرد. زیرا در ارزیابی خصوصیت معیار بسیار مهم می باشد. چنانچه معیار ارزیابی دارای اشکالاتی باشد طرح نیز دچار اشکال خواهد شد.

د) مرحله انتخاب[7]

با توجه به مشکلات تولیدی و مسائل مالی و همچنین مد نظر قرار دادن جنبه های سیاسی و اجتماعی باید مشخص نمود که کدام طرح انتخاب شود. علاوه بر این در این مرحله معیار و ملاک نیز باید مد نظر قرار گیرد. مثلاً شاید بعضی طرح ها زمان برگشت سرمایه را هر چه کوچکتر باشد مناسب تر بداند که در آن صورت این مورد، ملاک ارزیاب در مرحله انتخاب خواهد بود.

ه) مرحله اجرایی و عملی کردن طرح[8]

در این مرحله، چهار مرحله قبلی مورد آزمایش قرار می گیرند. در عمل بعضی از طرح ها آنچه را که برای آنها پیش بینی شده طی نمی کنند. بنابراین ایده اجرائی و ارزیاب، باید مسأله را پیش بینی نموده و با آن برخوردی صحیح نمایند.

7- نسبت های مالی :

نسبت های مالی عبارت از رابطه بین دو یا چند عدد که از صورت ها و یا گزارش های مالی استخراج می شوند، می باشد این روابط که یا به صورت نسبت و یا به صورت درصد بیان می شود، اصطلاحاً به طور عام نسبت های مالی نامیده می شود. هدف از محاسبه نسبت ها تجزیه و تحلیل وضعیت مالی و عملکرد یک موسسه است. این تجزیه و تحلیل غالباً در صورتی می تواند مفید واقع شود که وضعیت مالی و عملکرد طرح را در صورت تحقق مفروضات اساسی بتوان از این طریق ارزیابی نمود.

مسئله مهمی که در محاسبه نسبت های مالی مورد توجه قرار گیرد معانی اصطلاحات حسابداری است زیرا یک اصطلاح گاه تعریف متعددی دارد و لذا اینکه یک نسبت حسب تعریفی که از اجزاء آن می شود ممکن است جواب های متعددی حاصل شود. نسبت های مالی ممکن است توسط اشخاص مختلف از قبیل صاحبان سهام، سرمایه گذاران، طلبکاران، فروشندگان کالا و بانک های تامین کننده کمک های مورد استفاده قرار گیرد. اکثر این نسبت ها برای تجزیه و تحلیل وضع مالی و اعتباری و بررسی نتایج کارکرد و تعیین میزان سودآوری سرمایه به کار می رود.

نسبت های مالی که در بانک ها جهت امر تجزیه و تحلیل صورت های مالی متقاضیان اعتبار به کار گرفته می شوند به شرح ذیل می باشد:....

در صورتی که نیاز به تخفیف دارید ایمیل بزنید تا تخفیف برای شما اعمال شود.  bme.sellfile@gmail.com


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 350,000 ریال
(شامل 30% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 500,000 ریال
عملیات پرداخت با همکاری بانک انجام می شود
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
SARMAYEGOZARI_406561_8390.zip446.8k

بررسي ارتباط نسبت های صورت های مالی جریانهای نقدی بر بازده سهام

بررسي ارتباط نسبت های صورت های مالی جریانهای نقدی  بر بازده سهام فهرست مطالب عنوان                                        صفحه فصـل اول. 13 کلیــات تحـقیـق. 13 1-1 مقدمه. 14 2-1 ضرورت تحقیق. 16 3-1 اهميت موضوع. 17 4-1 بیان مسئله تحقیق. 18 5-1 استفاده ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

بررسی رابطه بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و اندازه شرکت با بازده سهام با استفاده از روش...

بررسی رابطه بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و اندازه شرکت با بازده سهام با استفاده از روش... بررسی رابطه بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و اندازه شرکت با بازده سهام با استفاده از روش HML و SMB در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران فهرست مطالب: چكيده:..   1 مقدمه:..   2 فصل اول: كليات تحقيق 1-1-مقدمه :   4 2-1 بیان مسأله   4 3- 1 تاریخچه موضوع تحقیق   6 4-1 اهمیت و ضرورت تحقیق   8 5-1 اهداف تحقی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

پایان نامه سرمایه گذاری

پایان نامه سرمایه گذاری 159 صفحه -1-مقدمه: حوزه علم مدیریت مالی با دو بازار ارتباط تنگاتنگ دارد. از یک سو با موضوع سرمایه­گذاری در بازار کالا و خدمات و از سوی دیگر با تأمین منابع مالی سر و کار دارد . بنابراین مدیران مالی برای ایفای این دو وظیفه همواره در جستجوی ارزان ترین منابع مالی جهت اجرای پر بازده­ترین سرمایه گذاری­ها هستند که به عنوان فرصتهایی جهت رشد و بقای سازمان، نقش مهمی که تعیین موفقیت­های بل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 50,000 تومان 35,000 تومان 30% تخفیف

پایان نامه بررسی مالیات و حساسیت جریان نقدی سود سهام

پایان نامه بررسی مالیات و حساسیت جریان نقدی سود سهام فهرست مقدمه 4 فصل اول کلیات.. 7 1-1-بیان مسئله 8 1-2-فرضيه ها 10 1-3- هدف ها : 10 1-3-1-اهداف علمی: 10 1-3-2-اهداف کاربردی: 11 1-3-3-ضرورت‌هاي خاص: 11 1-4- روش انجام تحقيق: 12 1-4-1-روش و ابزار گردآوري اطلاعات.. 12 1-4-2- روش تجزیه و تحلیل داده ها 12 1-5-تعریف واژه ها 13 فصل دوم مبانی نظری. 15 2-1-پیشینه تحقیق. 16 2-1-1- خا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 50,000 تومان 35,000 تومان 30% تخفیف

پایان نامه ارشد حسابداری – بررسی تأثیر گزارشگری مالی تحت وب بر ویژگی‌های کیفی اطلاعات حسابداری

پایان نامه ارشد حسابداری – بررسی تأثیر گزارشگری مالی تحت وب بر ویژگی‌های کیفی اطلاعات حسابداری فهرست مطالب      فصل اول: کليات پژوهش 1-1 ديباچه.................................................................................................................................. 2 1-2 بيان مسئله و علل برگزيدن موضوع پژوهش............................................................... 3 1-3 اهميت و ضرورت پژوهش................................................................ ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان
نظرسنجی
آیا از فایل ها و کیفیت آنها راضی هستید؟